CSM Bucureşti, SUCCES facil în Liga Campionilor

Z.P. | 2019-02-02 20:19

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a învins clar, sâmbătă, echipa slovenă Krim Ljubljana, scor 32-26 (16-11), în al doilea meci din grupa principală II a Ligii Campionilor. “Tigroaicele” au obţinut o victorie facilă, la aproape o săptămână după ce fusese surclasată de deţinătoarea trofeului, Gyor, cu 36-27.

Primele 20 de minute au fost echilibrate, dar CSM a rupt echilibrul, prin trei goluri consecutive, de la 9-9 la 12-9, iar de aici meciul a început să se simplifice pentru gruparea din Capitală. CSMB a intrat la pauză cu un avans de cinci goluri, 16-11, iar în repriza secundă s-a desprins la nouă goluri, 22-13 (40). Au urmat opt minute fără gol pentru echipa antrenată de Dragan Djukic, iar Krim s-a apropiat la 22-17 (48). Până la final s-a mers practic cap la cap, CSM obţinând o victorie normală, cu 32-26.

Principala marcatoare de la CSM Bucureşti a fost extrema Radicevic, cu 10 goluri. Au mai înscris Andrea Lekic 6, Elizabeth Omoregie 5, Dragana Cvijic 5, Barbara Lazovic 3, Majda Mehmedovic 2, Iulia Curea 1.

Tot sâmbătă au loc partidele FTC-Rail Cargo Hungaria - Gyori Audi ETO KC şi Vipers Kristiansand - Thuringer HC. În clasament, pe primul loc se află Gyori Audi ETO KC, cu 10 puncte, urmată de CSM Bucureşti, 8 puncte, Vipers Kristiansand, 6 puncte, FTC-Rail Cargo Hungaria, 4 puncte, RK Krim Mercator Ljubljana, 3 puncte, Thuringer HC, 1 punct. CSM Bucureşti va juca următorul meci pe 10 februarie, în deplasare cu echipa germană Thuringer HC. Programul în continuare al campioanei României este: CSM – Gyor (23 februarie), Krim – CSM (2 martie), CSM – Thuringer HC (8 martie).

(Vezi versiunea pentru PC a articolului)