◀ SPORT

Liga 1 are un nou LIDER: CFR Cluj a ÎNVINS Viitorul

E.Ş. | 2018-04-15 23:47

CFR Cluj a revenit provizoriu pe prima pozitie a clasamentului Ligii 1 dupa o victorie la limita pe terenul campioanei Viitorul.

Ardelenii s-au impus cu scorul de 2-1 la capatul unei partide ce a avut destul de multe ocazii.Partida de la Ovidiu a inceput cu un gol anulat al oaspetilor, Deac fiind surprins in afara jocului la o pasa foarte buna trimisa de Culio.Omrani a deschis pana la urma scorul in minutul 11, atunci cand a pus bine latul la balonul trimis de Tucudean in marginea careului mic.Un sfert de ora mai tarziu, Culio a inventat o pasa superba si l-a lasat pe Deac in pozitie de unu la unu cu portarul advers, internationalul roman marcand cu un sut plasat.A urmat un alt gol anulat al feroviarilor la o faza in care portarul Cojocaru l-a lobat pe Tucudean, apoi a cazut, iar balonul ajuns in picioarele lui Deac a fost trimis in plasa. Arbitrul a considerat insa faza fault in atac si a anulat reusita.In minutul 82, Viitorul a primit un penalti dupa un hent al lui Boli, iar Ianis Hagi a marcat pentru 2-1 dupa ce portarul i-a aparat lovitura de la 11 metri, dar a respins in fata, iar juniorul a trimis in plasa.

In urma acestui rezultat, CFR revine pe prima pozitie a clasamentului Ligii 1.

(Vezi versiunea pentru PC a articolului)