◀ SPORT

Fotbal și BĂTĂI. Rapid a ÎNVINS Steaua în derby-ul Ligii a - IV-a

E.Ş. | 2018-04-14 22:35

Echipa de fotbal Academia Rapid a învins, sâmbătă, cu scorul de 3-1 (1-1) formaţia CSA Steaua într-o partidă disputată pe Arena Naţională din Capitală, în cadrul etapei a 23-a a Ligii a IV-a.

Golurile au fost marcate de D. Niculae (minutul 41), Burlacu (minutul 55), Vlada (minutul 60) pentru Rapid şi Predescu (minutul 45+7 pen.) pentru CSA Steaua.CSA Steaua: Iancu - Băieran, Sitaru, Pădureţ, A. Grigore - Olaru (Gheorghiţă), Răsdan, Vîlcea (Camara) - Zeciu (Curt), Predescu - Mirea (Bâtfoi). Antrenor: Ion Ion.Academia Rapid: Ciuculescu - Voicu, Iacob (Stancu), D. Bratu, Lădaru (Dovleac) - Burlacu (Ad. Grigore), Maftei, Duriţă, Goge - Vlada (Pancu), D. Niculae. Antrenor: Constantin Schumacher.Partida s-a bucurat de o asistenţă numeroasă, deşi organizatorii au anunţat la staţia de amplificare a stadionului că doar 36.276 spectatori au trecut prin turnicheţi.Meciul de pe Arena Naţională a fost întrerupt în mai multe rânduri. Prima oară în debutul partidei pentru un minut din cauza fumigenelor şi artificiilor aruncate pe gazon de galeria rapidistă. Apoi, în minutul 25 arbitrul Marcel Bârsan a oprit jocul din cauza violenţelor din tribune produse de membrii celor două galerii. Aproximativ 20 de reprezentanţi ai galeriei CSA Steaua au încercat să ajungă până la galeria adversă din peluza opusă. Suporterii rapidişti au ripostat şi au avut loc ciocniri violente pe primele rânduri ale tribunei a II-a. Fiind mai numeroşi, fanii rapidişti au respins atacul steliştilor, care s-au retras după câteva minute.

(Vezi versiunea pentru PC a articolului)