◀ SPORT

CALIFICARE: Dinamo merge în play-off-ul pentru OPTIMILE Ligii Campionilor la handbal masculin

E.Ş. | 2018-11-29 22:48

Dinamo Bucureşti, campioana României la handbal masculin, a câștigat, scor 33-29, în fața echipei Wacker Thun. "Dulăii" au fost ajutați și de finlandezii de la Rihiimaen Cock, care au câștigat împotriva Wislei Plock, și au câștigat Grupa D, calificându-se astfel în play-off-ul pentru optimile Ligii Campionilor.

Chiar dacă se află la egalitate de puncte cu Wisla, iar Elverum ar aduna tot 14 puncte în cazul unei victorii împotriva lui Ademar Leon, dinamoviștii sunt siguri de primul loc al grupei având rezultate favorabile cu ambele formații.

Dinamo a început, practic, meciul cu om în minus. Alouini a fost eliminat înca din primul minut, iar după câteva ratări de fiecare parte (portarul Winkler a trimis pe lângă din poartă în poartă), Sutter a marcat primul gol al partidei (1-0 pentru Thun). Dinamo a trecut în avantaj după o aruncare de la 7 metri transformată, însă elvețienii au egalat la chiar faza următoare (2-2). "Dulăii" au avut o perioada mai bună, în care poarta a rămas intactă datorită lui Saed și a inexactității adversarilor, iar Alouini, cu o ghiulea, și Negru cu un lob au dus scorul la 2-5. Au urmat câteva faze în care dinamoviștii au avut probleme la atacul pozițional și Wacker reușea să treacă în avantaj după patru goluri consecutive (6-5). Dinamoviștii au preluat din nou conducerea printr-un gol din extremă reușit de Gavriloaia, însă avantajul nu a durat mult și Wacker s-a desprins la două goluri, cea mai mare diferență în favoarea elvețienilor (9-7). Saed a reamintit de ce este unul dintre favoriții fanilor, a parat mai multe aruncări, iar Bannour a egalat la 9. Alouini a recuperat excelent o minge și i-a pasat lui Komogorov, însă rusul a risipat ocazia trimițând un lob slab care a căzut pe plasă. Cele două echipe au mers cap la cap până la 12-12, de unde dinamoviștii au gestionat mai bine finalul reprizei și a intrat cu 13-14 la pauză. Bannour a avut ghinion în ultimul minut al primei reprize și a ieșit șchiopătând de pe teren, după ce s-a accidentat la coapsă (a căzut peste un adversar). După pauză, Komogorov, care a avut o primă repriză dificilă, a marcat două goluri consecutive și Dinamo se distanța pentru a doua oară în meci la trei goluri (18-15). Elvețienii au revenit la un singur gol (18-17), însă din acest moment "dulăii" nu le-au mai oferit nicio șansă adversarilor și au păstrat un avantaj constant de trei goluri. Asta până aproape de minutul 50 al partidei, când echipa bucureșteană s-a desprins la cinci goluri (29-24). Wacker și-a pierdut exactitatea, iar Saed a făcut din nou spectacol parând aruncare după aruncare. Chiar dacă a avut trei ratări consecutive (ultima de la 7 metri), dinamoviștii nu au mai avut emoțiile din finalurile altor partide și s-au impus fără probleme, scor 33-29, după ce Saed a fost one-man show în ultimul minut, jucând singur împotriva elvețienilor.   Ademar Leon și Elverum Handball se vor confrunta în ultimul meci din grupa D, sâmbătă, la ora 21:00.   Potrivit regulamentului competiţiei, din grupele A şi B, superioare valoric, prima clasată se califică direct în sferturile competiţiei, iar echipele de pe locurile 2-6 ajung în optimi, unde se vor afla şi două echipe din grupele C şi D, inferioare valoric, informează News.ro.   Şase câştigătoare din optimi se vor alătura în sferturi câştigătoarelor grupelor A şi B, pentru cele patru locuri din semifinale.   Meciurile din optimi vor avea loc între 20-21 martie 2019, cele din sferturi între 24 aprilie şi 5 mai, iar Turneul Final Four în 1-2 iunie.   În sezonul trecut, Dinamo Bucureşti nu a reuşit să treacă de faza grupelor. Deţinătoarea Ligii Campionilor este echipa Montpellier HB.   Clasamentul Grupei D din Liga Campionilor:   1. Dinamo București 10 meciuri (290-280) 14 puncte 1. Wisla Plock 10 (278-250) 14 3. Elverum Handball 9 (254-248) 12 4. Ademar Leon 9 (228-227) 11 5. Riihimaen Cocks 10 (246-269) 6 6. Wacker Thun 10 (260-290) 1 Rezultatele înregistrate de Dinamo în Grupa D:   Dinamo București vs Elverum Handball 26-24 Ademar Leon vs Dinamo București 31-28 Dinamo București vs Wacker Thun 35-34 Riihimaen Cocks vs Dinamo București 31-32 Dinamo București vs Wisla Plock 24-21 Wisla Plock vs Dinamo București 29-28 Dinamo București vs Ademar Leon 35-20 Elverum Handball vs Dinamo București 29-28 Dinamo București vs Riihimaen Cocks 24-22 Wacker Thun vs Dinamo București 29-33

(Vezi versiunea pentru PC a articolului)